6.1 C
Warszawa
wtorek, 18 stycznia, 2022
No menu items!
Strona główna Pieniądze Emerytura ZUS Emerytury Stażowe 2020

ZUS Emerytury Stażowe 2020

Czym jest emerytura stażowa?

Kluczowe założenie emerytury stażowej to zmiana podejścia w systemie przyznawania emerytur. Emerytura stażowa zależna jest bowiem od czasu pracy, a nie wieku. Oznacza to, że w wielu przypadkach obywatele mogliby skorzystać z wcześniejszej emerytury, jeśli spełnią wymagania związane z liczbą przepracowanych lat. W jakim wieku obywatele mogą zatem ubiegać się o emeryturę stażową?

Główne założenie jest takie, że minimalny wiek przejścia na emeryturę zostałby skrócony do 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn. Jest jednak jeden kluczowy warunek związany ze stażem pracy. Kobieta musiałaby udowodnić, że przepracowała 35 lat, natomiast mężczyzna – 40 lat. Mowa oczywiście o latach składkowych, w których odprowadzane były składki na ZUS.

Od kiedy emerytury stażowe?

Emerytury stażowe to nie nowy projekt. Związkowcy już od bardzo dawna postulowali temat wprowadzenia emerytur stażowych. Prezydent Andrzej Duda zaproponował nawet uwzględnienie ich w ustawie obniżającej wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Niestety ustawa w takiej formie nie przeszła przez sejm, w związku z czym emerytury stażowe nie zostały wprowadzone.

Nie znaczy to jednak, że temat emerytur stażowych umarł – wręcz przeciwnie. 5 maja prezydent Andrzej Duda podpisał ze związkowcami (NSZZ Solidarność) umowę programową. Prezydent zobowiązał się w niej, że będzie kontynuował reformę systemu emerytalnego z uwzględnieniem interesu pracowników o najdłuższym stażu pracy.

Sam Andrzej Duda wypowiadał się na temat emerytur stażowych w następujący sposób:

Emerytura to kwestia odpowiedzialności za bardzo poważne sprawy państwowe – chodzi o wydolność ZUS i przyszłość systemu emerytalnego. Jest u mnie zespół, który razem z panią prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską i jej przedstawicielami pracuje nad tym, żeby ustalić, czy jesteśmy w stanie to zrealizować i na jakich warunkach. Prace trwają.

Źródło: Andrzej Duda.

Zmiany w emeryturach 2020

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego na temat zmiany ustawy o emeryturach i rentach.

Popularne zapytania: zus emerytury stażowe, emerytura stażowa 2020 solidarność, od kiedy emerytura stażowa 2021, projekt emerytury stażowe najnowsze informacje, emerytura stażowa po 40 latach pracy, czy będzie emerytura stażowa.

Karol Budzikhttps://finansepogodzinach.pl
Autor bloga "Finanse po godzinach", inwestor na rynkach finansowych. Dzieli się swoją wiedzą na temat świadomego oszczędzania, planowania budżetów domowych oraz inwestowania na rynkach finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne

Akcje PZU Dywidenda 2022

PZU (Powszechny Zakład Ubezpieczeń) to zdecydowanie dywidendowy arystokrata. Trudno szukać lepszej spółki na polskiej giełdzie, która lepiej wynagradzałaby swoich akcjonariuszy. Zazwyczaj dywidenda...

Akcje PKO BP Dywidenda 2021

Jednym z czołowych banków, znajdujących się w WIG20 jest PKO BP. Dywidendy polskiego banku PKO są płacone w miarę regularnie od 2004...

Akcje PKN Orlen Dywidenda 2021

Dywidendy Orlen Orlen to polski potentat paliwowy na warszawskiej GPW. Od lat cieszy się uznaniem akcjonariuszy, między innymi dzięki...

Harmonogram GPW (godziny sesji)

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych (GPW) działa w ściśle określonych ramach czasowych. Sesja giełdowa trwa z reguły od godziny 9:00 do godziny 16:50....

Ostatnio komentowane