ZUS Emerytury Stażowe 2020

Czym jest emerytura stażowa?

Kluczowe założenie emerytury stażowej to zmiana podejścia w systemie przyznawania emerytur. Emerytura stażowa zależna jest bowiem od czasu pracy, a nie wieku. Oznacza to, że w wielu przypadkach obywatele mogliby skorzystać z wcześniejszej emerytury, jeśli spełnią wymagania związane z liczbą przepracowanych lat. W jakim wieku obywatele mogą zatem ubiegać się o emeryturę stażową?

Główne założenie jest takie, że minimalny wiek przejścia na emeryturę zostałby skrócony do 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn. Jest jednak jeden kluczowy warunek związany ze stażem pracy. Kobieta musiałaby udowodnić, że przepracowała 35 lat, natomiast mężczyzna – 40 lat. Mowa oczywiście o latach składkowych, w których odprowadzane były składki na ZUS.

Od kiedy emerytury stażowe?

Emerytury stażowe to nie nowy projekt. Związkowcy już od bardzo dawna postulowali temat wprowadzenia emerytur stażowych. Prezydent Andrzej Duda zaproponował nawet uwzględnienie ich w ustawie obniżającej wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Niestety ustawa w takiej formie nie przeszła przez sejm, w związku z czym emerytury stażowe nie zostały wprowadzone.

Nie znaczy to jednak, że temat emerytur stażowych umarł – wręcz przeciwnie. 5 maja prezydent Andrzej Duda podpisał ze związkowcami (NSZZ Solidarność) umowę programową. Prezydent zobowiązał się w niej, że będzie kontynuował reformę systemu emerytalnego z uwzględnieniem interesu pracowników o najdłuższym stażu pracy.

Sam Andrzej Duda wypowiadał się na temat emerytur stażowych w następujący sposób:

Emerytura to kwestia odpowiedzialności za bardzo poważne sprawy państwowe – chodzi o wydolność ZUS i przyszłość systemu emerytalnego. Jest u mnie zespół, który razem z panią prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską i jej przedstawicielami pracuje nad tym, żeby ustalić, czy jesteśmy w stanie to zrealizować i na jakich warunkach. Prace trwają.

Źródło: Andrzej Duda.

Zmiany w emeryturach 2020

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego na temat zmiany ustawy o emeryturach i rentach.

Popularne zapytania: zus emerytury stażowe, emerytura stażowa 2020 solidarność, od kiedy emerytura stażowa 2021, projekt emerytury stażowe najnowsze informacje, emerytura stażowa po 40 latach pracy, czy będzie emerytura stażowa.

Autor bloga "Finanse po godzinach", inwestor na rynkach finansowych. Dzieli się swoją wiedzą na temat świadomego oszczędzania, planowania budżetów domowych oraz inwestowania na rynkach finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *