Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi (recenzja filmu)

Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi

Niesamowita historia 19-latki, która rzuciła studia na Stanfordzie, by założyć własną firmę. Elizabeth Holmes – miała być zwiastunem rewolucji medycznej. Stworzyła startup pod nazwą Theranos, warty w pewnym okresie nawet 10 mld dolarów.

Główna bohaterka filmu „Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi” została przyrównana do Thomasa Edisona. To właśnie on – biznesmen i celebryta – wiedział jak opowiadać o swoim pomyśle, aby zdobywać pieniądze inwestorów.

Pomimo, że jego żarówka wciąż nie działała, przedstawiał prasie fałszywe dowody. Oferował dziennikarzom akcje swojej spółki w zamian za przychylność w publikacjach. Przez blisko cztery lata udawał, że jego wynalazek jest gotowy, pomimo że kolejne próby podtrzymania światła spełzły na niczym. Jako jeden z pierwszych stosował zasadę Doliny Krzemowej:

Udawaj aż do skutku

Ponad 100 lat później Elizabeth Holmes zbudowała swoją karierę, wykorzystując sposób działania Thomasa Edisona. Stworzyła urządzenie medyczne, które nazwała Edison.

Recenzja filmu Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi

„Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi” można zdecydowanie nazwać filmem dokumentalnym o tematyce finansowej. Mowa przecież o budowaniu firmy o wartości 10 miliardów dolarów. Dodatkowym smaczkiem jest fakt, że kilka lat później firma była warta mniej niż zero.

Przyznasz, że poniższe hasło brzmi ekscytująco:

DIAGNOZA WIELU chorób na podstawie kropli krwi

Elizabeth Holmes chciała stworzyć domowe centrum diagnostyczne. Zniknęłaby konieczność korzystania z laboratoriów. Każdy mógłby sprawdzać stan swojego zdrowia, nie wychodząc z domu. To byłaby prawdziwa rewolucja w diagnostyce medycznej. Idea piękna, ale czy możliwa?

Można się zastanawiać, dlaczego nikt wcześniej nie był w stanie przejrzeć działalności Theranos? Aby w pełni zrozumieć co właściwie się wydarzyło, należy poznać pełną historię Elizabeth, przedstawioną w filmie. Jeśli interesuje Cię tematyka finansowa, wątki Doliny Krzemowej, historie od zera do bohatera – z pewnością będą to dobrze spędzone dwie godziny przed telewizorem.

Nie chcę zdradzać więcej szczegółów filmu, ponieważ ogląda się go jak dobry thriller. Zdecydowanie polecam. Film obowiązkowo do obejrzenia, szczególnie jeśli interesujesz się tematyką finansów i inwestowania.

Opis filmu na HBO GO

Oryginalny tytuł: The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley.

Link do filmu na HBO GO: Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi

Opis filmu: „Elizabeth Holmes przyjechała do Doliny Krzemowej z rewolucyjnym wynalazkiem medycznym. Małą, czarną skrzynką o nazwie Edison, która była w stanie wykonać 200 testów w ciągu kilku minut z jednej kropli krwi. Podobnie jak Mark Zuckerberg, Steve Jobs i sam Thomas Edison, Holmes zamierzała zburzyć i zrewolucjonizować branżę. Haczyk? Wszystko to było kłamstwem, a sam system okazał się być mistyfikacją. Jedna z najgorętszych firm technologicznych 2014 roku – o wartości dziewięciu miliardów dolarów – legła w gruzach i odsłoniła słabości Doliny Krzemowej.Nagrodzony Oscarem reżyser dokumentu Alex Gibney (Taxi to the Dark Side) zabiera widzów w podróż po Dolinie Krzemowej, pokazując jej cienie i wypaczenia. Zwraca uwagę na płytkość tego miejsca, gdzie można wypromować się na kłamstwie. Pokazuje kobietę, której udało się zjednać sobie inwestorów i zdobyć ogromne finansowanie dla produktu, który okazał się być jedną wielką mistyfikacją.”

Popularne zapytania: wynalazczyni dolina krzemowa w kropli krwi online, zwiastun, trailer, hbo, netflix, elizabeth holmes hbo film, elizabeth holmes 2019, 2020.

Autor bloga "Finanse po godzinach", inwestor na rynkach finansowych. Dzieli się swoją wiedzą na temat świadomego oszczędzania, planowania budżetów domowych oraz inwestowania na rynkach finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *