6.1 C
Warszawa
wtorek, 18 stycznia, 2022
No menu items!
Strona główna Gospodarka Szczepionka na koronawirusa (covid-19) Pfizer

Szczepionka na koronawirusa (covid-19) Pfizer

Dzisiejszy dzień na rynkach akcji z pewnością można zaliczyć do bardzo ciekawych. W tle oczywiście cały czas słychać echo wyborów prezydenckich w USA. Media ogłosiły już zwycięstwo Joe Bidena. Jednak dzisiaj światowymi rynkami rządzi szczepionka na koronawirusa (covid-19). Amerykański gigant farmaceutyczny Pfizer ogłosił, że ich szczepionka zapobiega w 90% przypadkach na zachorowanie spowodowane covid-19.

Do tej pory nie odnotowano żadnych skutków ubocznych szczepionki. W trzeciej fazie testowania szczepionki grupa badawcza wyniosła aż 43 tysiące osób, co jest już całkiem sporą grupą testową. Firma Pfizer planuje stworzyć 50 milionów dawek szczepionki covid-19 jeszcze w 2020 roku i 1,3 miliarda w roku kolejnym (2021).

Wszystko wskazuje więc na to, że polską firmę od szczepionek (Biomed Lublin) uprzedził amerykański Pfizer wraz z niemieckim BioNTech. To właśnie te dwie firmy będą produkować szczepionkę na koronawirusa. Oczywiście wiadomości o wynalezieniu szczepionki pojawiały się już wielokrotnie w różnych krajach. Na razie jednak wygląda na to, że fotel lidera objął właśnie amerykański Pfizer.

Wpływ szczepionki na giełdy akcji

Informacja na temat szczepionki, którą przekazał Pfizer wniosła mocne ożywienie na rynkach. Dzisiaj (9 listopada 2020 roku) w okolicach 13:00 można było zaobserwować wystrzał na światowych wykresach. Zmiany widać zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i na giełdach europejskich.

Wpływ na polski WIG20 po informacji o szczepionce na koronawirusa (źródło: Google).

Które spółki zyskują na szczepionce?

Na polskiej giełdzie widać wyraźny wzrost spółek, które najbardziej ucierpiały na koronawirusie. Mowa między innymi o dwóch naszych gigantach z branży odzieżowo-obuwniczej: LPP i CCC. Rosną też PGE, Orlen, Lotos oraz banki. Zyskuje również ropa (stąd też kilkunastoprocentowe wzrosty na spółkach paliwowych takich jak Orlen, Lotos czy Unimot).

Spadają za to notowania społek typowo covidowych, takich jak Biomed Lublin, Mercator, Innogene, 4mass czy PCC Exol. Jednocześnie potaniały również metale szlachetne takie jak złoto czy srebro, co związane jest ze spadkiem ryzyka.

Podsumowanie

Po informacji o szczepionce na koronawirusa na giełdach pojawiła się euforia. Na rynku amerykańskim zanotowaliśmy historyczne szczyty. Pomimo, że SP500 sięgnęło kolejnych rekordów – trzeba być ostrożnym, ponieważ amerykańska giełda jest bardzo droga względem innych rynków.

Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że to nie koniec problemów z koronawirusem. Ilość zachorowań cały czas się zwiększa, więc trzeba mieć również na uwadze scenariusz odwrócenia na rynkach. Kolejny dzień będzie dniem weryfikacji, ponieważ już dzisiaj pod koniec dnia sporo indeksów oddało część swoich zysków.

Popularne zapytania: szczepionka koronawirus pfizer, szczepionka na covid-19 skuteczność, szczepionka na koronawirusa polska biomed lublin, komisja europejska, szczepionka koronawirus cena pfizer biontech.

Karol Budzikhttps://finansepogodzinach.pl
Autor bloga "Finanse po godzinach", inwestor na rynkach finansowych. Dzieli się swoją wiedzą na temat świadomego oszczędzania, planowania budżetów domowych oraz inwestowania na rynkach finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne

Akcje PZU Dywidenda 2022

PZU (Powszechny Zakład Ubezpieczeń) to zdecydowanie dywidendowy arystokrata. Trudno szukać lepszej spółki na polskiej giełdzie, która lepiej wynagradzałaby swoich akcjonariuszy. Zazwyczaj dywidenda...

Akcje PKO BP Dywidenda 2021

Jednym z czołowych banków, znajdujących się w WIG20 jest PKO BP. Dywidendy polskiego banku PKO są płacone w miarę regularnie od 2004...

Akcje PKN Orlen Dywidenda 2021

Dywidendy Orlen Orlen to polski potentat paliwowy na warszawskiej GPW. Od lat cieszy się uznaniem akcjonariuszy, między innymi dzięki...

Harmonogram GPW (godziny sesji)

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych (GPW) działa w ściśle określonych ramach czasowych. Sesja giełdowa trwa z reguły od godziny 9:00 do godziny 16:50....

Ostatnio komentowane