6.1 C
Warszawa
wtorek, 18 stycznia, 2022
No menu items!
Strona główna Inwestowanie ROPA: Ujemna cena ropy pierwszy raz w historii

ROPA: Ujemna cena ropy pierwszy raz w historii

20 kwietnia 2020 roku mieliśmy niecodzienną sytuację na rynku ropy naftowej. Po raz pierwszy w historii jej cena była ujemna. Co to oznacza? Upraszczając: firmy produkujące ropę w Stanach Zjednoczonych były w stanie zapłacić komuś za to, aby ją od nich zabrał. I to nie tylko zabrał za darmo, ale z blisko 40$ gratisem na baryłce.

Dlaczego ktoś miałby nam dopłacać, żebyśmy od niego wzięli surowiec nazywany „czarnym złotem”? Ponieważ nie można ot tak po prostu zatrzymać produkcji ropy, a popyt cały czas się zmniejsza. Powstaje więc problem z magazynowaniem ropy, a zatem należy ją szybko gdzieś upłynnić.

Cena ropy WTI 20 kwietnia 2020 roku spadła nawet do -40$ za baryłkę.

Czy to znaczy, że będziemy tankować na stacjach za darmo? A może koncerny paliwowe będą nam dopłacać za to, że tankujemy u nich swoje samochody? Oczywiście nic takiego nie będzie miało miejsca.

Minusowa cena ropy związana jest z wartością amerykańskich kontraktów na ropę WTI (West Texas Intermediate) na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku. Wygaśnięcie majowych kontraktów zbiegło się w czasie z dużymi problemami na rynku ropy, co w efekcie dało absurdalną, ujemną cenę.

Skąd biorą się rekordowo niskie ceny ropy?

Oczywiście wszystko zaczęło się od pandemii koronawirusa. To właśnie z jego powodu państwa zaczęły zamykać granice, a wręcz zamrażać swoje gospodarki, wysyłając swoich obywateli do domów. Ludzie zostając w domu – nie podróżowali ani służbowo ani prywatnie. Loty samolotami zostały wstrzymane. Wszelkie gałęzie gospodarki, które korzystały z ropy, nagle znacząco spowolniły.

To oznacza, że w bardzo szybkim czasie nastąpiła duża nadpodaż ropy. I póki rządy państw nie zaczną odmrażać swoich gospodarek, sytuacja na rynku ropy może być nieciekawa. Trudną sytuację z pewnością będą miały amerykańskie spółki wydobywcze, które balansują na granicy opłacalności, a być może już są wspierane przez amerykański rząd, aby nie doszło do upadłości.

Ujemna cena ropy naftowej to ściema?

Ciekawy film nakręcił Zachar, który w dość prosty sposób objaśnia to, co zadziało się na rynku ropy naftowej. Zachęcam do obejrzenia:

Czy warto inwestować w ropę?

Z pewnością u wielu inwestorów pojawi się pomysł: skoro ropa jest tak tania to może warto w nią zainwestować? Przecież jak pandemia minie, ceny wrócą do poprzednich poziomów, a my solidnie na tym zarobimy. Otóż sytuacja nie wygląda tak różowo. Przede wszystkim trzeba uważać na efekt contango. Możemy bowiem stracić pieniądze, pomimo że cena ropy wzrośnie.

Warto więc rozważyć inwestycję w spółki wydobywcze. Tutaj oczywiście też jest pewne ryzyko. Spółki ze względu na trudną sytuację mogę przecież upaść. Dlatego dobrym pomysłem może być zwrócenie się w kierunku kluczowych spółek w USA (np. Exxon Mobil) czy Rosji (np. Gazprom). W razie większych problemów – rządy prawdopodobnie będą interweniować, aby poprawić płynność strategicznych dla państwa spółek.

Celowo nie podaję tu naszego polskiego Orlenu, ponieważ Orlen głównie skupuje ropę, a nie ją wydobywa (poza drobnymi inwestycjami w spółki wydobywcze). Oczywiście Orlen również może być doskonałą inwestycją, ale z nieco innych powodów (materiał na inny artykuł).

Jeśli natomiast nie chcemy ryzykować z konkretnymi spółkami, możesz zainteresować się jakimś funduszem ETF, który podąża za określoną pulą spółek z branży ropy naftowej.

Popularne zapytania: cena ropy, najniższa cena ropy, ujemna cena ropy wti, jak inwestować w ropę, inwestycja w spółki wydobywcze, jak inwestować w surowce.

Poprzedni artykułCo to są metale szlachetne?
Następny artykułAktualne ceny paliw Orlen
Karol Budzikhttps://finansepogodzinach.pl
Autor bloga "Finanse po godzinach", inwestor na rynkach finansowych. Dzieli się swoją wiedzą na temat świadomego oszczędzania, planowania budżetów domowych oraz inwestowania na rynkach finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne

Akcje PZU Dywidenda 2022

PZU (Powszechny Zakład Ubezpieczeń) to zdecydowanie dywidendowy arystokrata. Trudno szukać lepszej spółki na polskiej giełdzie, która lepiej wynagradzałaby swoich akcjonariuszy. Zazwyczaj dywidenda...

Akcje PKO BP Dywidenda 2021

Jednym z czołowych banków, znajdujących się w WIG20 jest PKO BP. Dywidendy polskiego banku PKO są płacone w miarę regularnie od 2004...

Akcje PKN Orlen Dywidenda 2021

Dywidendy Orlen Orlen to polski potentat paliwowy na warszawskiej GPW. Od lat cieszy się uznaniem akcjonariuszy, między innymi dzięki...

Harmonogram GPW (godziny sesji)

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych (GPW) działa w ściśle określonych ramach czasowych. Sesja giełdowa trwa z reguły od godziny 9:00 do godziny 16:50....

Ostatnio komentowane