6.1 C
Warszawa
wtorek, 18 stycznia, 2022
No menu items!
Strona główna Pieniądze Emerytura PPK wkład własny na zakup mieszkania

PPK wkład własny na zakup mieszkania

Wiele osób marzy o swoim pierwszym mieszkaniu na własność. Niektórzy mają już swoje pierwsze mieszkanie i chcą kupić kolejne jako inwestycja długoterminowa. Banki w ostatnich latach mocno zaostrzają warunki udzielania kredytów. Wymagany jest dużo większy wkład własny. Kiedyś można było wziąć bezproblemowo kredyt na całą wartość mieszkania. Dzisiaj trzeba dysponować odpowiednim wkładem własnym. Skąd go wziąć? Z pomocą mogą przyjść środki zgromadzone na rachunku PPK (Pracowniczych Planów Kapitałowych).

PPK jako zabezpieczenie kredytu hipotecznego

Niektóre osoby mogą wykorzystać środki z PPK jako wkład własny na zakup mieszkania. Kto może skorzystać z tej opcji? Przede wszystkim możemy to zrobić, ale tylko do 45 roku życia. Każdy kto nie ukończył 45 lat może wypłacić 100% środków na wkład własny.

Jest jednak mały haczyk – trzeba te pieniądze zwrócić z powrotem na rachunek PPK w przeciągu 15 lat. Spłatę należy rozpocząć nie później, niż po 5 latach od wzięcia pieniędzy z rachunku PPK. Przestrzegając tych zasad, nie będziemy musieli płacić podatku Belki od zysków kapitałowych (obecnie wynosi 19%). Cała transakcja pomoże tam sfinansować zakup mieszkania, a gdy już zarobimy więcej pieniędzy, możemy stopniowo zwracać pieniądze na rachunek PPK. Pieniądze wrócą do nas wraz z osiągnięciem wieku 60 lat.

Co się stanie gdy złamiemy te zasady i nie zwrócimy środków na PPK? Będziemy zobowiązani do zapłaty podatku Belki. Wszystkie zyski, które wypracowały dla nas te pieniądze na rachunku PPK będą obciążone podatkiem i będziemy musieli oczywiście je zapłacić.

Podsumowanie

Wypłata środków z PPK i przeznaczenie ich na zakup mieszkania jest ciekawym pomysłem na uzbieranie wkładu własnego. Należy jednak pamiętać, że opcja dostępna jest tylko dla osób przed 45 rokiem życia. Ważne jest też, aby w przeciągu 15 lat zwrócić całą wypłaconą kwotę. Tylko w ten sposób unikniemy płacenia podatku Belki od zysków kapitałowych.

Karol Budzikhttps://finansepogodzinach.pl
Autor bloga "Finanse po godzinach", inwestor na rynkach finansowych. Dzieli się swoją wiedzą na temat świadomego oszczędzania, planowania budżetów domowych oraz inwestowania na rynkach finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne

Akcje PZU Dywidenda 2022

PZU (Powszechny Zakład Ubezpieczeń) to zdecydowanie dywidendowy arystokrata. Trudno szukać lepszej spółki na polskiej giełdzie, która lepiej wynagradzałaby swoich akcjonariuszy. Zazwyczaj dywidenda...

Akcje PKO BP Dywidenda 2021

Jednym z czołowych banków, znajdujących się w WIG20 jest PKO BP. Dywidendy polskiego banku PKO są płacone w miarę regularnie od 2004...

Akcje PKN Orlen Dywidenda 2021

Dywidendy Orlen Orlen to polski potentat paliwowy na warszawskiej GPW. Od lat cieszy się uznaniem akcjonariuszy, między innymi dzięki...

Harmonogram GPW (godziny sesji)

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych (GPW) działa w ściśle określonych ramach czasowych. Sesja giełdowa trwa z reguły od godziny 9:00 do godziny 16:50....

Ostatnio komentowane