Nowa stawka PIT 12% (obniżka stawki PIT)

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, w ramach której obniża się podatek dochodowy PIT od osób fizycznych z 17% do 12%. Oprócz zmian w podatku PIT zaszło kilka innych zmian, o których dowiesz się z dalszej części artykułu.

Stawka PIT 12% – od kiedy?

Ustawa obniżająca podatek PIT do 12% wchodzi w życie od 1 lipca 2022 roku. Ustawa uchyla także zapisy dotyczące ulgi dla klasy średniej. Ustawa ma jednak gwarantować, że na tych zmianach podatnicy nie będą stratni. Dlatego też będzie wyliczany hipotetyczny podatek należny za rok 2022, liczony z uwzględnieniem tejże ulgi dla klasy średniej oraz skali podatkowej obowiązującej w okresie od 1 stycznia 2022 roku do 30 czerwca 2022 roku.

Opodatkowanie w związku z dziećmi

W ramach tej ustawy zmienia się opodatkowanie osób samotnie wychowujących dziecko (poprzez przywrócenie wspólnego rozliczania się tej kategorii podatników z dziećmi). Zostaje podniesiony także limit zarobków, jakie może uzyskać dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (wcześnie 3089 zł, teraz 16.061,28 zł). 

Ustawa podpisana przez prezydenta poszerza katalog dochodów dziecka o rentę rodzinną (w przypadku gdy nie podlegają doliczeniu do dochodów rodziców). Będzie zatem osobna kwota wolna od podatku dla dziecka. Jest też przewidziana ulga dla osób, które w stosunku do co najmniej czworga dzieci wykonywały władzę rodzicielską lub pełniły funkcję opiekuna prawnego.

Zmiany dla przedsiębiorców

Wraca częściowe odliczenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. W przypadku podatku linkiowego będzie można obniżyć podstawę obliczenia podatku. Chodzi o składki na ubezpieczenie zdrowotne, które zostały opłacone w danym roku podatkowym (odliczenie nie może przekroczyć 8700 zł rocznie). W przypadku karty podatkowej, przedsiębiorcy mogą obniżyć podatek o 19% składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych również będą mogli zmnieszyć kwotę przychodów o 50% składki zdrowotnej.

Zwiększenie kwoty dla organizacji pożytku publicznego

Niniejsza ustawa zwiększa także możliwości, jeśli chodzi o przekazanie części swojego podatku na rzecz organizacji pozarządowej. Od teraz będziemy mogli przekazać 0,5% więcej dla organizacji pożytku publicznego. Zamiast 1% organizacje pozarządowe otrzymają 1,5%.

Podsumowanie

Od 1 lipca 2022 roku zmienia się stawka PIT dla osób fizycznych. Zmiana będzie na korzyść podatników, ponieważ stawka PIT będzie obniżona dla dolnego progu aż o 5% i wyniesie dokładnie 12%. Oprócz zmian w PIT ustawa wprowadza szereg innych udogodnień dla podatników.

Popularne zapytania: nowa stawka PIT od kiedy 2022 rok, zmiany w pit, ile procent ustawa pit 2022, co podpisał prezydent w związku ze zmianami pit, kwota wolna od podatku.

Autor bloga "Finanse po godzinach", inwestor na rynkach finansowych. Dzieli się swoją wiedzą na temat świadomego oszczędzania, planowania budżetów domowych oraz inwestowania na rynkach finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *