Na czym zarabia XTB?

XTB – czarny koń GPW

XTB w 2020 roku stał się czarnym koniem GPW, który wygenerował olbrzymie pieniądze, szturmem wchodząc do indeksu mWIG40. Akcje XTB poszybowały mocno w górę, sięgając kwoty blisko 30 zł za akcję. Rok wcześniej – kurs XTB oscylował w okolicach 4 zł za akcję. Co takiego się stało, że XTB nagle zaczął zwiększać swoje zyski? Na czym zarabia XTB?

Na czym zarabia XTB?

Jak podaje prezes Omar Arnaout, wpływ na zarobki XTB mają dwa główne czynniki:

  • Zmienność na rynkach (ruchy rynkowe). Sytuacja zupełnie niezależna od działań XTB. Jeśli sytuacja gospodarcza i geopolityczna sprzyja – XTB po prostu zarabia więcej. Taką sytuację mieliśmy właśnie w związku z koronawirusem w 2020 roku. Dynamika ruchów rynkowych i wyrazistość trendów spowodowały zwiększone zyski XTB. Jedną z takich wydarzeń może mieć np. sytuacja na rynku ropy naftowej. Wysoka zmienność, a nawet ujemna cena ropy była czymś, co zszokowało rynek. XTB oferuje kontrakty CFD na indeksy i towary, co stanowi jedno z głównych źródeł przychodów.
  • Rozbudowa bazy klientów. Sytuacja zależna od działań XTB. Jednym z kluczowych działań XTB jest pozyskiwanie klientów. Im więcej klientów – tym większe zyski (w dużym uproszczeniu oczywiście). XTB realizuje ten cel na kilka sposobów. Po pierwsze wzmocnienie pozycji w Polsce i na rynkach, na których XTB już działa. A po drugie – wejście na nowe rynki. Przygotowania do wejścia XTB do nowych państw trwają i jeśli wszystkie formalności uda się doprowadzić do końca, już na początku 2021 roku zobaczymy premierę XTB na nowym rynku.

W IV kwartale 2020 roku XTB przeprowadziło mocną kampanię z Jose Mourinho, który stał się ambasadorem marki. 4 października 2020 roku pojawiła się reklama, zachęcająca do założenia rachunku na XTB. 

Rekordy XTB 2020

W kolejnym materiale Omar potwierdza, że wyniki XTB zależą przede wszystkim od tego, co dzieje się na rynku (na co nie mają wpływu). A drugi czynnik to liczba klientów, nad czym aktywnie działają. Prezes też podkreśla, że wszelka dokumentacja związana z uzyskaniem licencji w dwóch nowych krajach została złożona. Pozostaje zatem czekać, aż nowe rynki otworzą się przed XTB.

Czat inwestorski z prezesem XTB

Kiedy warto kupować akcje XTB?

Z tego wszystkiego płynie jasny wniosek odnośnie tego, kiedy warto kupować akcje XTB. Po pierwsze można śledzić liczbę nowych klientów (każdy nowy użytkownik dostaje swoje ID). Znając ID sprzed kilku miesięcy i ID klienta z dziś, możemy dość łatwo oszacować przyrost liczby klientów w określonym czasie. Innym sposobem jest śledzenie oficjalnych komunikatów XTB, do których niestety dostęp mają wszyscy, więc możemy się nieco spóźnić z zakupem akcji. Można też wesprzeć się narzędziami, które szacują ruch na stronach internetowych (np. SimilarWeb).

Drugi wątek stanowi zmienność na rynku. Jeśli jesteśmy w stanie przwidzieć, że na rynku pojawi się duża zmienność – możemy z odpowiednim wyprzedzeniem zakupić akcje XTB, bo z dużym prawdopodobieństwem ich cena będzie rosnąć. Oczywiście pod warunkiem, że rynek nie przewidział tego przed Tobą i akcje nie są już wystarczająco drogie. W chwili, gdy piszę ten post akcje XTB są po 15,50 zł, a ja dokupiłem kolejne pakiety.

Moje założenie bazuje między innymi na tym, że w IV kwartale 2020 roku – wyniki wręcz muszą być rekordowe. Dlaczego rekordowe? Akcja marketingowa z Jose Mourinho + zerowe prowizje XTB na rynkach akcji muszą przyciągnąć nowych klientów. No i do tego ogromna zmienność na giełdach związana z obecnością koronawirusa oraz wyborami prezydenckimi w USA. Zatem oba kluczowe czynniki wzrostu dla XTB zostały spełnione i już w przeciągu najbliższych kilku miesięcy powinniśmy zobaczyć znacznie wyższe wyceny XTB na giełdzie.

Popularne zapytania: zarobki xtb, na czym zarabia xtb, marketing xtb, jose mourinho, czy warto kupić akcje xtb, xstation, prezes Omar Arnaout, czat inwestorski z prezesem XTB.

Autor bloga "Finanse po godzinach", inwestor na rynkach finansowych. Dzieli się swoją wiedzą na temat świadomego oszczędzania, planowania budżetów domowych oraz inwestowania na rynkach finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *