6.1 C
Warszawa
wtorek, 18 stycznia, 2022
No menu items!
Strona główna Giełda Koronawirus: Panika na giełdzie

Koronawirus: Panika na giełdzie

Można było mówić mówić, że w ubiegłych tygodniach mieliśmy już czarne poniedziałki na giełdzie (2 i 9 marca 2020 roku). Tydzień temu załamały się ceny ropy o blisko 30%. W tle widzieliśmy zwiększoną zachorowalność na koronawirusa. Okazuje się jednak, że to nie koniec paniki i spadków na giełdzie. Dwa dni później (11 marca 2020 roku) Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię koronawirusa SARS-CoV-2, która powoduje chorobę COVID-19.

W trakcie ostatnich dni Donald Trump zakazał podróży z Europy do Stanów Zjednoczonych. W ślad za tymi ograniczeniami poszły inne kraje. W piątek premier (13 marca 2020 roku) premier Polski – Mateusz Morawiecki – ogłosił stan zagrożenia epidemicznego. Międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe zostały wstrzymane, a granice zostały zamknięte dla obcokrajowców.

W kon

Kolejny czarny poniedziałek na giełdzie

Po trudnym tygodniu nadszedł kolejny. W Chinach (pierwsze ognisko koronawirusa) sytuacja się powoli stabilizuje. Dzienny przyrost zachorowań i zgonów się zmniejsza. W Europie i Stanach Zjednoczonych obserwujemy kolejne ogniska zachorowań. Po serii negatywnych informacji z weekendu rynek i giełda musiała odreagować.

Wczorajszy dzień (16 marca 2020 roku) był kolejnym wielkim załamaniem giełdy (nie tylko na Wall Street). Kluczowe amerykańskie indeksy traciły blisko 12%. Ostatnia taka sytuacja na amerykańskiej giełdzie miała miejsce w 1987 roku – ponad 30 lat temu! I wszystko wskazuje, że to jeszcze nie koniec.

Spadki na amerykańskim indeksie S&P 500

Wykres amerykańskiego indeksu S&P500 (12% spadek).. Źródło: Google.com.

Sytuacja na polskim WIG20

WIG20 obronił się dopiero na koniec wczorajszego dnia i spadek wyniósł zaledwie 1,79%. Nie zmienia to jednak sytuacji polskiej giełdy (GPW), ponieważ w ujęciu szerszym spadamy znacznie szybciej niż amerykańska giełda.

Podsumowanie

Giełdowy marzec 2020 zostanie z pewnością zapamiętany przez inwestorów na bardzo długo. To właśnie teraz „leje się krew” – jedni się bogacą, a inni tracą majątek swojego życia. Pomimo olbrzymich spadków na światowych giełdach, nic nie wskazuje abyśmy mieli w najbliższych dniach mocniejsze odbicia.

Występują co prawda drobne korekty, ale w tej chwili mamy „wodospady” praktycznie na każdym giełdowym wykresie. Wyjątkiem są firmy medyczne (szczególnie zaopatrujące w maseczki i odzież ochronną) oraz niektóre spółki spożywcze (produkcja makaronów i innych wyrobów z długim terminem ważności). Są to jednak zielone perełki, które nie są w stanie zmienić globalnej sytuacji na giełdzie.

Popularne zapytania: panika na giełdzie, spadki na giełdach, efekt paniki giełdowej, giełda spadki, gpw największe spadki, koronawirus giełda, panika na giełdach.

Karol Budzikhttps://finansepogodzinach.pl
Autor bloga "Finanse po godzinach", inwestor na rynkach finansowych. Dzieli się swoją wiedzą na temat świadomego oszczędzania, planowania budżetów domowych oraz inwestowania na rynkach finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popularne

Akcje PZU Dywidenda 2022

PZU (Powszechny Zakład Ubezpieczeń) to zdecydowanie dywidendowy arystokrata. Trudno szukać lepszej spółki na polskiej giełdzie, która lepiej wynagradzałaby swoich akcjonariuszy. Zazwyczaj dywidenda...

Akcje PKO BP Dywidenda 2021

Jednym z czołowych banków, znajdujących się w WIG20 jest PKO BP. Dywidendy polskiego banku PKO są płacone w miarę regularnie od 2004...

Akcje PKN Orlen Dywidenda 2021

Dywidendy Orlen Orlen to polski potentat paliwowy na warszawskiej GPW. Od lat cieszy się uznaniem akcjonariuszy, między innymi dzięki...

Harmonogram GPW (godziny sesji)

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych (GPW) działa w ściśle określonych ramach czasowych. Sesja giełdowa trwa z reguły od godziny 9:00 do godziny 16:50....

Ostatnio komentowane