Kiedy niedziela handlowa? Otwarte sklepy Listopad 2020

Niedziela handlowa – listopad 2020

Kiedy niedziela handlowa w listopadzie? Listopad 2020 jest szczególnym miesiącem, w którym nie będzie ani jednej niedzieli handlowej. Wszystkie niedziele w listopadzie są niehandlowe, co oznacza że sklepy pozostaną zamknięte. Najbliższa niedziela handlowa wypadnie 13 grudnia, a następnie tuż przed świętami Bożego Narodzenia – 20 grudnia.

Niedziela handlowa – kalendarz 2020

Kiedy będą otwarte sklepy w 2020 roku? Niedziele handlowe wypadają tylko w 7 dni w całym roku. Poniżej dokładny harmonogram, kiedy sklepy będą otwarte:

 • 26 stycznia 2020 roku
 • 5 kwietnia 2020 roku
 • 26 kwietnia 2020 roku
 • 28 czerwca 2020 roku
 • 30 sierpnia 2020 roku
 • 13 grudnia 2020 roku
 • 20 grudnia 2020 roku

W które niedziele nie będzie zakazu handlu?

Zgodnie z ustawą z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta przewiduje stopniowe ograniczanie liczby niedziel, w których handel będzie dozwolony. Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ograniczenie niedziel handlowych będzie obowiązywać w następujący sposób:

 • do końca 2018 r. zakaz nie będzie obowiązywać w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.
 • w 2019 r. – zakaz nie będzie obowiązywać w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.
 • od 2020 r. – zakaz nie będzie obowiązywać w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia każdego kolejnego roku kalendarzowego, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Jakich sklepów dotyczy ustawa o zakazie handlu?

W art. 3 pkt 1 ustawy „placówkę handlową” przedstawiono jako „obiekt, w którym jest prowadzony handel oraz są wykonywane czynności związane z handlem”.

Zakaz ma zatem zastosowanie do popularnych sklepów typu: Biedronka, Lidl, Auchan, Kaufland, Tesco, Carrefour, Piotr i Paweł, Dino, Polomarket jak i mniejszych sklepików osiedlowych.

Zakaz dotyczy również większości galerii handlowych. Niektóre galerie handlowe ze względu na swój charakter mogą pozostać otwarte (przestrzeń będzie dostępna dla klientów, ale sklepy handlowe w galerii i tak będą zamknięte).

W jakich sklepach nie obowiązuje zakaz handlu?

 • Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy zakaz handlu nie obowiązuje w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych.
 • Do czynności bezpośrednio związanych z handlem nie można zaliczyć np. ochrony sklepu, sprzątania sklepu, prac konserwatorskich i serwisowych związanych z obsługą w sklepie.
 • Zakaz handlu nie obowiązuje przedsiębiorcy, który prowadzi handel osobiście we własnym imieniu i na własny rachunek.
 • W niedzielę niehandlową w specyficznych przypadkach otwarte mogą być zatem: sklepiki osiedlowe typu Żabka, Lewiatan czy Freshmarket. Ostateczną decyzję o otwarciu sklepu podejmuje właściciel (patrz punkt wyżej).
 • Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, dworzec jest to miejsce przeznaczone do odprawy pasażerów, w którym znajdują się w szczególności: przystanki komunikacyjne, punkt sprzedaży biletów oraz punkt informacji dla podróżnych. Jeśli dany obiekt jest na terenie dworca i obsługuje pasażerów – może zostać wyłączony z zakazy handlu w niedzielę.
 • Ustawa przewiduje szereg kolejnych wyłączeń, takich jak działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku, stacje paliwowe czy też apteki. Po więcej szczegółów zapraszam do zapoznania się z ustawą z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Popularne zapytania: czy dziś/dzisiaj jest niedziela handlowa, biedronka otwarte sklepy, kiedy niedziela handlowa, czy jutro niedziela handlowa, kalendarz 2020, która niedziela handlowa, otwarte sklepy lidl w niedzielę kalendarz, kiedy otwarte sklepy.

Autor bloga "Finanse po godzinach", inwestor na rynkach finansowych. Dzieli się swoją wiedzą na temat świadomego oszczędzania, planowania budżetów domowych oraz inwestowania na rynkach finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *