Film Big Short (recenzja)

Film Big Short opowiada o kryzysie na rynku nieruchomości w 2008 roku. Głównym bohaterem jest Michael Burry, w którego wcielił się Christian Bale. Z pewnością jest to pozycja obowiązkowa dla osób, które chcą przygotować się na kryzys finansowy i dodatkowo jeszcze zarobić na nim pieniądze.

Film obejrzałem po raz drugi ze względu na to, że świat aktualnie pogrążony jest w koronawirusie. Kryzys na rynkach już wystąpił i będzie się pogłębiał. Z pewnością czeka nas recesja i przynajmniej kilka „chudych” lat.

W porównaniu do kryzysu z 2008 roku, ten z koronawirusem z pewnością jest nieco inny. Ten pierwszy – jak dowiadujemy się z filmu – dało się przewidzieć. Przewidzieli go jednak nieliczni i bardzo dużo na tym zarobili. Kto zajrzał w cyferki kredytów hipotecznych wysokiego ryzyka – wiedział, że kryzys prędzej czy później musi nadejść.

Kredyty hipoteczne w USA były rozdawane na lewo i prawo. Jeśli dobrze pamiętam – w filmie nawet był przykład, że ktoś wziął kredyt na psa 🙂 Bez względu na to czy to prawda – fakty były takie, że w Stanach Zjednoczonych dawano kredyt prawie każdemu, kto o niego poprosił. To musiało się źle skończyć.

Obecny kryzys jest nieco inny. I choć wielu z nas go przewidywało, bo wskaźniki jasno mówiły, że mamy przeszacowane ceny nieruchomości, zbyt optymistyczne wskaźniki indeksów typu S&P500. Było zbyt dobrze, aby mogło to trwać w nieskończoność. Z pomocą jednak przyszedł koronawirus, który rozłożył światową gospodarkę na łopatki.

I można pytać – kto mógł przewidzieć, że coś takiego może się wydarzyć? Z pełną dokładnością pewnie nikt – chociaż są teorie spiskowe, że wirus został sztucznie wyprodukowany i podłożony, aby wykończyć chińską gospodarkę. Teorii jest oczywiście dużo więcej, ale jest ktoś, kto przewidział to, co może się stać. I zrobił to jeden z najbogatszych ludzi na świecie – założyciel Microsoftu – Bill Gates.

Jeśli coś zabije 10 mln ludzi w ciągu najbliższych dekad, najprawdopodobniej będzie to wysoce zakaźny wirus, a nie wojna. Nie pociski, a mikroby. Częściową przyczyną są ogromne inwestycje w nuklearne straszaki przy znikomych nakładach na powstrzymanie epidemii. Nie jesteśmy gotowi na kolejną epidemię.

Jeśli interesujesz się tym, co siedzi w głowie Billa Gatesa – polecam ten dokument. A my wracamy już do meritum filmu Big Short, bo nieco odbiegliśmy od tematu.

Trailer filmu Big Short

Film skupia się na kilku kluczowych bohaterach, którym udało się przewidzieć kryzys, który nastąpił w 2008 roku. I żeby nie było – wcale nie mieli łatwo. To nie tak, że pogrzebali w cyferkach i wyszło im, że w tym i tym miesiącu nastąpi kryzys. Wiedzieli, że branża kredytów hipotecznych zmierza ku upadkowi, ale nie wiedzieli kiedy dokładnie to nastąpi.

Mało tego – w trakcie jak otworzyli krótkie pozycje (shortowali) – założyli, że kryzys nastąpi znacznie szybciej. Tymczasem odsetek niespłacanych kredytów cały czas rósł, ale wszystkie inne rekomendacje i wskaźniki zdawały się tego nie dostrzegać. Tak więc naszych bohaterów kosztowało to z pewnością dużo nerwów, gdyż zainwestowali swój majątek – licząc, że uda im się przewidzieć kryzys.

Podsumowanie recenzji Big Short

Nie zagłębiając się w dalsze szczegóły, polecam jak najbardziej obejrzeć film Big Short. Dla kogoś kto siedzi w finansach, jest to prawdziwa perełka. Nie tylko ze względu na dobrą obsadę aktorską, ale również dobre utrzymanie akcji i wartość dokumentalną tego, co wydarzyło się w 2008 roku (nie wykluczone, że jeszcze kiedyś się powtórzy). Moja ocena to 4,5/5 – zdecydowanie polecam.

Popularne zapytania: kryzys finansowy z 2008 roku, przyczyny, skutki, film big short opinie, filmy dokumentalne o finansach, michael burry, kredyty hipoteczne 2008.

Autor bloga "Finanse po godzinach", inwestor na rynkach finansowych. Dzieli się swoją wiedzą na temat świadomego oszczędzania, planowania budżetów domowych oraz inwestowania na rynkach finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *