Dlaczego warto inwestować? Praktycznie o inwestowaniu (odcinek 1)

W jednym z ostatnich wpisów omówiłem program Orlen w portfelu. Wraz z przeglądaniem warunków programu, natrafiłem na dodatkowe bonusy – w tym wypadku wiedzę na temat inwestowania. Orlen ruszając z akcją „Orlen w portfelu”, jednocześnie zadbał o swoich potencjalnych akcjonariuszy i wyposażył ich w solidną wiedzę.

Powstał cykl materiałów video, w których Tomasz Jaroszek i Przemek Gerschmann omawiają podstawy inwestowania na giełdzie i nie tylko. W tym wpisie prezentuję krótkie podsumowanie pierwszego odcinka, zatytułowanego „Dlaczego warto inwestować?”.

Gdzie inwestować?

Tomasz i Przemek wprowadzają nas w podstawy inwestowania. Podają też kilka form inwestowania, prezentując różne przykłady:

  • Giełda. Jednym ze znanych przykładów skutecznego inwestora jest Warren Buffet, który regularnie zarabia na giełdzie, kupując i sprzedając akcje różnych spółek.
  • Nieruchomości. Najczęściej kupujemy nieruchomości, by ich wartość rosła, ale to nie jedyna forma czerpania zysków z własnego mieszkania. Można przecież wynajmować swoje mieszkania i co miesiąc inkasować zyski z czynszu. Można zakupić też ziemię pod inwestycję lub po prostu kupować stare, zdewastowane mieszkania z nastawieniem na szybki remont i sprzedaż po wyższej cenie (tzw. flipowanie).
  • Kruszce. Najczęściej inwestorzy kupują złoto lub srebro w formie monet i sztabek. Nie trzeba jednak inwestować w fizyczne złoto, aby móc zarabiać na złocie. Kruszce często zyskują na wartości, gdy giełda ma problemy lub/i ludzie boją się kryzysu finansowego.
  • Przedmioty kolekcjonerskie. W ostatnim podanym przykładzie mowa jest o przedmiotach kolekcjonerskich. Mogą to być filmowe gadżety, komiksy, zabytkowe auta, a nawet klocki LEGO, które drożały w latach 1987-2015 o 11% rocznie.

Ty nie możesz pracować całą dobę, ale Twoje pieniądze już tak! Jest jeden warunek: pieniądze muszą być nie tylko odkładane, ale też inwestowane. Dlaczego warto zacząć inwestować i jak można to robić?

Opis pierwszego odcinka serii „Praktycznie o inwestowaniu” pt. „Dlaczego warto inwestować?”

Podsumowanie: Dlaczego warto inwestować?

To mój pierwszy obejrzany odcinek. Cykl zapowiada się naprawdę obiecująco. Film jest bardzo dobrze zmontowany ze świetnym dźwiękiem. Jest też merytoryczny, bez zbędnego owijania w bawełnę. Co prawda metod inwestowania jest więcej, ale autorzy odcinka przybliżyli nam te najpopularniejsze. Biorę się za oglądanie kolejnych filmów.

Popularne zapytania: dlaczego warto inwestować, złoto, srebro, nieruchomości, obligacje, spółki akcyjne, kruszce, przedmioty kolekcjonerskie, warren buffet, praktycznie o inwestowaniu.

Autor bloga "Finanse po godzinach", inwestor na rynkach finansowych. Dzieli się swoją wiedzą na temat świadomego oszczędzania, planowania budżetów domowych oraz inwestowania na rynkach finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.