Brudna Forsa s02e01: Koła dyliżansu Netflix (recenzja)

Pierwszy odcinek drugiego sezonu to mały spadek formy. Pierwszy sezon wciągnął mnie od samego początku. Drugi niestety nie miał tak mocnego wejścia i był raczej małym rozczarowaniem.

„Koła dyliżansu”, bo tak został zatytułowany pierwszy odcinek drugiego sezonu „Brudnej Forsy” prowadzi nas przez historię banku Wells Fargo. Ponieważ pracownicy banku mieli postawione bardzo wygórowane cele sprzedażowe, Wells Fargo notował bardzo duże wzrosty. Nie zarabiał jednak na nich tak bardzo, jakby mogło się nam wydawać.

Przez wysokie cele sprzedażowe pracownicy byli wręcz „zmuszani” do zakładania jakichkolwiek rachunków bankowych. Każde otwarcie rachunku bank pokazywał jako pozyskanie klienta, dlatego kurs firmy cały czas wzrastał.

Nieważne, że było to puste konto bez żadnych transakcji. To nie miało większego znaczenia. Liczyły się tylko słupki, które jak się domyślasz – nie odzwierciedlały rzeczywistej kondycji banku. Wells Fargo świadczył też dodatkowe usługi takie jak karty kredytowe, które były wydawane bez zgody klientów.

Gdy pracownicy banku zgłaszali nieprawidłowości, byli ignorowani i często nawet zwalniani. W pięć lat zwolniono 5300 osób za nieprawidłowości. Zwolnieni pracownicy zakładali pozwy, co jeszcze bardziej komplikowało sytuację banku Wells Fargo.

Trailer drugiego sezonu serialu Brudna Forsa

Podsumowanie odcinka „Koła dyliżansu”

Odcinek S02E01 pt. „Koła dyliżansu” jest zaledwie poprawny. Dobrze przedstawiona historia banku Wells Fargo, ale brakuje w niej dramaturgii czy dreszczyku emocji, który można było poczuć szczególnie w pierwszych odcinkach pierwszego sezonu. Mimo wszystko zachęcam do obejrzenia – jest to kolejny ciekawy case study z branży bankowości.

W czwartym odcinku pierwszego sezonu Netflix pokazał nam historię brytyjskiego banku HSBC. Drugi sezon został natomiast rozpoczęty od rozwikłania tajemnic baku Wells Fargo, których możesz dowiedzieć się z pierwszego odcinka Netflix – Koła dyliżansu. Moja ocena odcinka s02e01 to 3,5/5.

Popularne zapytania: koła dyliżansu netflix, the wagon wheel, brudna forsa s02e01, film o bankach, film o bankowości, afera wells fargo.

Autor bloga "Finanse po godzinach", inwestor na rynkach finansowych. Dzieli się swoją wiedzą na temat świadomego oszczędzania, planowania budżetów domowych oraz inwestowania na rynkach finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *